انواع مکمل های محبوب ورزشکاران

در دنیای بدنسازی مکمل گلوتامین یکی از بهترین مکمل ها به حساب می آید. گلوتامین جزء اسید آمینه های غیر ضروری برای بدن به حساب می آید. این به این معناست که بدن خودش به میزان کافی گلوتامین مورد نیازش را می سازد. حدود ۶۰ درصد از گلوتامین موجود در بدن در عضلات اسکلتی قرار دارد و مابقی آن در ریه ها ،کبد و معده قرار دارد. نقش گلوتامین در بدن به عنوان انتقال دهنده اولیه نیتروژن به درون سلول های عضلانی می باشد. طی سالهای گذشته با توجه به اثراتی که این ماده در بدن دارد، اعم از سنتز پروتئین (رشد عضلانی)، عملکرد ضد کاتابولیک (جلوگیری از تحلیل بافت عضلانی) و افزایش اثرات هورمون رشد، توجهات بسیاری را به خود جلب کرده است.

 

با توجه به عملکردهای گفته شده، به نظر می رسد این ماده نقش مهمی در ریکاوری سلولهای عضلانی دارد. در شرایط نرمال بدن توانایی تولید گلوتامین به میزان کافی را دارد. اما در شرایطی ممکن است بدن با کمبود گلوتامین روبرو شود که به صورت عمده حین بیماری هایی مثل سرماخوردگی، سوختگی های وسیع، جراحی و غیره ایجاد می شود. به نظر می رسد یکی از شرایط دیگری که ممکن است بدن با با کمبود گلوتامین مواجه کند، ورزش شدید و بیش از حد می باشد.

کار گلوتامین در بدن چیست؟

گلوتامین سوخت اصلی سلولهای ایمنی در بدن است. هنگامیکه بیمار می شویم و سیستم ایمنی وارد عمل می شود به گلوتامین بیشتری نیاز داریم. یکی از کارهای دیگر گلوتامین ارتقا احتباس نیتروژن در بدن و در نتیجه جلوگیری از هدر رفتن پروتئین عضلانی است.

در طی همان دقایق اولیه شروع ورزش عضلات شما شروع به آزاد کردن گلوتامین می کنند، اگر سطح گلوتامین خیلی پایین بیاید، ممکن است عضلات وارد فاز کاتابولیک (هدر رفتن بافت های عضلانی) بشوند. در موارد بسیار شدید نیز ممکن است منجر به از دست رفتن توده ی عضلانی بدن شوند.

یکی دیگر از وظایف گلوتامین انتقال نیتروژن، حین انجام فعالیت های فیزیکی بسیار دشوار است. داشتن تعادل مثبت نیتروژن و سطوح بالای گلوتامین از عوامل ضروری برای به دست آوردن توده ی عضلانی است.

چرا بدن به گلوتامین نیاز دارد؟

سیستم ایمنی و سیستم گوارشی در بدن به گلوتامین نیاز دارند. در افراد بدنساز سیستم گوارشی برای اینکه بتواند با حجم بالای پروتئین مصرفی خوب کنار بیاید، نیازمند گلوتامین است. عضلات، بزرگترین منبع گلوتامین برای بدن هستند. اگر فرد به صورت مداوم فعالیت فیزیکی سنگین وشدید انجام دهد میزان نیاز بدنش به گلوتامین فراتر از توانایی بدنش برای تولید گلوتامین می شود.

اگر طی این فعالیت های شدید به میزان کافی به بدن گلوتامین نرسد، ناخودآگاه بدن به سراغ استفاده از ذخایر اصلی گلوتامین در بدن، یعنی همان عضلات می رود. در این شرایط است که نیاز به مکمل گلوتامینوجود دارد.

به دنبال یک دوره تمرینی سنگین، ذخایر گلوتامین بدن ممکن است با کاهش ۵۰درصدی هم روبرو شوند. از این رو استفاده از مکمل گلوتامین بلافاصله به دنبال یک دوره تمرین سنگین ضروری است. به دنبال ورزش های سنگین و شدید که با شکسته شدن توده ی عضلانی در بدن روبرو می شویم، برای انتقال پروتئین به درون عضلات و در نتیجه کمک به رشد عضلانی، نیازمند گلوتامین هستیم. اگر بدن به تنهایی بخواهد این میزان گلوتامین را تولید کند، ممکن است چند ساعت و یا چند روز طول بکشد.

 

بهترین زمان استفاده از مکمل گلوتامین چه زمانیست؟

جواب سوال ساده است، زمانیکه میزان گلوتامین بدن کم شده باشد. اگر فعالیتی که انجام می دهید به حدی شدید است که باعث افت ذخایر بدنی شما می شود، بلافاصله بعد از تمرینات باید گلوتامین مصرف کنید. این حالت بیشتر در بدنسازها که تمرینات سنگین و شدید و متوالی انجام می دهند دیده می شود.

مزایای گلوتامین در افرادی که به دنبال عضله سازی هستند چیست؟

مجموعه ای از منافعی که برای مکمل گلوتامین نام میبرند (اما لزوما به صورت علمی اثبات شده نیستند) ، شامل موارد زیر است :

تحریک سنتز پروتئین در عضله از طریق انتقال نیتروژن برای تولید پروتئین.
کاهش زمان مورد نیاز برای ریکاوری عضله.
افزایش تولید و آزادسازی هورمون رشد.
کاهش کاتابولیسم عضله حین ورزش.
افزایش استقامت از طریق دوباره پر کردن ذخایر گلیکوژن.
کاهش احتمال بیماری یا عفونت از طریق ارتقا سیستم ایمنی.
جلوگیری از ایجاد ناشی از فشارهای سنگین و طولانی مدت ورزش
برای رسیدن به این اهداف میزان گلوتامین مصرفی شما باید به میزان کافی باشد. اینکه دقیقا چه میزان گلوتامین برای شما کافی است بسته به میزان فعالیت فیزیکی شما و اثرات این میزان فعالیت فیزیکی بر بدن شماست. پیچیدن نسخه یکسان برای همه از اشتباهات رایج این روزهاست.

آیا مکمل گلوتامین دارای عوارض جانبی است؟

متاسفانه بسیاری از ورزشکاران فکر می کنند مصرف انواع گلوتامین هیچ عارضه جانبی به دنبال ندارد. درست است گلوتامین جزء مکمل های تقریبا بی خطر محسوب می شود، اما فراموش نکنیم مصرف هر مکملی می تواند عوراضی به دنبال داشته باشد.

مصرف مکمل گلوتامین می تواند بیماری سیروز (یک بیماری کبدی) را به شدت بدتر کند و مصرف آن در این بیماران ممنوع است. همچنین مصرف این مکمل در آنسفالوپاتی کبدی نیز بسیار خطرناک است. گروهی از افراد هم هستند که به این مکمل حساسیت دارند و مصرف آن باعث ایجاد علایم ناخوشایندی در آنها می شود. علاوه بر این در بیماران دارای مانیا (یک اختلال روانپزشکی) باعث تغییرات مغزی می شود و توصیه نمی شود. همچنین دیده شده که گلوتامین با افزایش احتمال ایجاد تشنج در برخی افراد همراه است. در کنار موارد ذکر شده این ماده باعث تداخل در عملکرد یکسری از داروها در افراد می شود و مصرف همزمان آن با این داروها می تواند بسیار خطرناک باشد. در ادامه نیز لیستی از عوارض جانبی که ممکن است به دنبال مصرف گلوتامین دیده بشود را ذکر می کنیم:

علایم قلبی عروقی شامل درد قفسه سینه و بیماری های عروقی.

علایم گوارشی شامل تهوع، استفراغ، درد شکمی، خشکی دهان، مدفوع کردن دردناک.

علایم اسکلتی عضلانی شامل دردکمر، دردمفاصل، دردعضلانی.

علایم تنفسی شامل سرفه، خشونت صدا، آبریزش بینی.

علایم روانی شامل تغییرات خلق و خو، افسردگی.

علایم سیستم ایمنی شامل تب و لرز،علایمی شبیه سرماخوردگی شامل عفونت های ویروسی و باکتریال.

علایم پوستی شامل تغییر رنگ پوست، لکه های پوستی، خارش.

علایم عصبی شامل سرگیجه، اختلال حواس، بی خوابی، سردرد.

علایم ادراری شامل خون در ادرار، سنگ ادراری، عفونت کلیه.

برخی از این عوارض شایع و برخی ناشایع هستند. برخی به مرور زمان رفع شده و برخی نیازمند مداخله پزشک هستند. از آنجا که نمی توان نسخه یکسانی برای همه افراد پیچید اکیدا توصیه می شود حتما با یک پزشک مشورت نمایید. علاوه بر این افراد دارای دیابت این مکمل را باید با رعایت و تحت نظر مصرف کنند.

ارسال دیدگاه