تغذیه سالم کودکان در حال رشد

کودکانی که یک صبحانه سالم می خورند، قادرند نیازهای تغذیه ای روزانه خود را تأمین و وزن خود را کنترل کنند. این کودکان سطح کلسترول پایین‌تری داشته و احتمال این که کودکانی که صبحانه می خورند، غذاهایی با سطح مناسب از املاحی چون کلسیم، فسفر، منیزیم و ویتامین ها مانند ریبو فلاوین، ویتامین آ، ث، ب۱۲ و فولات دریافت کنند بیشتر از کودکانی است که وعده صبحانه را حذف می کنند. در نتیجه در مقایسه با بقیه کودکان دیگر افزایش قد طبیعی خواهند داشت.

 در کودکانی که کاهش وزن دارند با صبحانه  نخوردن نمی‌توانند میزان کالری از دست رفته را در وعده‌های دیگر جبران کنند و برعکس، در مورد کودکانی که افزایش وزن دارند عدم مصرف صبحانه باعث پرخوری بیش از حد آنها در ساعات بعدی روز می شود که همگی در روند افزایش قد موثر است.

مصرف یک واحد شیر (یک لیوان) در وعده صبحانه هم توصیه می‌شود (بهتر است از شیر کامل استفاده کنید) چون موجب رفع بی حالی، بی حوصلگی و عصبانیت شده و مغز را برای یادگیری بیشتر و یادآوری آسان‌تر آماده می‌کند. این اتفاق به این دلیل رخ می‌دهد چون کلسیم شیر از جذب آهن غذا جلوگیری می‌کند و صبحانه کمترین میزان آهن را دارد، مصرف شیر در این وعده مطلوب است.

وعده دوم: مصرف میان وعده

مصرف میان وعده‌ها برای تمامی افراد لازم است؛ اما کودکان، نوجوانان و افرادی که به دنبال افزایش قد کودک هستند بیشتر از سایرین باید به آن توجه کنند و میان وعده‌های مناسب را باید در برنامه غذایی خود بگنجانند. اما نکته مهم این است که انتخاب میان وعده‌ها به شرایط جسمی و نوع زندگی و میزان فعالیت فرد بستگی دارد و با توجه به این موارد باید بهترین انتخاب را داشت. برای میان وعده می‌توانید از انواع کیک و پای و دسر استفاده کنید.

وعده سوم: نهار

حبوبات به دلیل پروتئین گیاهی و املاح فراوانی که دارند، همیشه مورد توجه متخصصان تغذیه هستند و توصیه می‌شود در رژیم غذایی هفتگی تمام گروه‌های سنی گنجانده شود.

البته این موادغذایی چندان مورد علاقه بچه‌ها نیستند؛ بنابراین به والدین توصیه می‌شود آنها را همراه موادغذایی که بچه‌ها به خوردنشان علاقه دارند وارد برنامه غذایی کنند.

پیشنهاد یک کاسه آش خوشمزه با سبزی معطر+کشک در فصل زمستان میتواند گزینه مناسبی باشد.

+طرز تهیه آش رشته

وعده چهارم: میان وعده

ماست می‌تواند یک پیشنهاد عالی برای میان وعده باشد. شما می‌توانید دانه‌هایی مانند گردو، کشمش، بادام زمینی، پسته و فندق را درون ماست بریزید و به صورت عصرانه یا چاشت به عنوان میان وعده میل کنید.

وعده پنجم: شام

شام بچه‌ها و نوجوان‌هایی که در سن رشد هستند باید حتما یک وعده غذایی کامل و شامل تمام گروه‌های غذایی باشد.

در کنار وعده شام استفاده از دوغ می‌تواند گزینه مناسبی باشد چرا که به بهبود وضعیت گلوکز خون، نشانگرهای زیستی درون رگی و همچنین وضعیت لیپیدها کمک کرده و دیابت نوع ۲ را کنترل می‌کند.

وعده ششم: قبل از خواب

خواب کافی یک نیاز مبرم و بسیار بسیار مهم است چرا که هورمون رشد برای افزایش قد کار خود را زمانی انجام می‌دهد که شما به خواب عمیق فرو رفته باشید. توجه داشته باشید که بسیاری از هورمون‌های بدن در زمان‌های خاصی ترشح می‌شوند و اینطور نیست که در هر زمان از شبانه‌روز تاثیر یکسانی داشته باشند. از این رو خواب کافی شب هنگام، بسیار برای رشد بدن ضروری است.

مدت زمان جذب و هضم شیر حدود ۳ تا ۴ ساعت است به همین دلیل گفته می‌شود یکی از بهترین زمانها برای مصرف شیر قبل از خواب است تا در طول خواب، بدن با جذب آن نیاز پروتئینی خود را تامین کند.

شیر تأمین کننده تریپتوفان است و گزینه مناسبی برای یک خواب با کیفیت و ترشح بیشتر هورمون رشد جهت افزایش قد است؛ چرا که خواب شبانه یکی از فاکتورهای مهم در افزایش قد است.

 

ارسال دیدگاه