مصرف ‪ ۴۰۰‬میلی‌گرم ویتامین ‪

به گزارش پایگاه اینترنتی بی.بی.سی.نیوز، این مطالعه که در آمریکا و بر روی ‪ ۷۷‬هزار نفر انجام شده است، نشان داد مصرف ‪ ۴۰۰‬میلی‌گرم ویتامین ‪ E‬در روز در طولانی مدت خطر ابتلا به سرطان ریه را ‪ ۲۸‬درصد افزایش می‌دهد و این خطر برای سیگاری‌ها از این میزان نیز بیشتر است.

در این مطالعه درباره خطرات مشابه مصرف زیاد مکمل‌های بتا کاروتن نیز هشدار داده شده است.

یک کارشناس در مجله آمریکایی “مراقبت‌های تنفسی و حیاتی پزشکی” نوشت، مردم باید ویتامین‌های مورد نیاز خود را از طریق مصرف میوه و سبزیجات بدست آورند.

دکتر “تیم بایرز” از دانشگاه کلرادو گفت، یک رژیم غذایی سالم و متعادل به این معناست که مردم همه نوع مواد غذایی و معدنی مفید را که به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک می‌کند، مصرف کنند.

محققان در این مطالعه مدت چهار سال متوسط مصرف روزانه ویتامین سی‪ C‬و اسید فولیک و مکمل‌های ویتامین ‪ E‬را در افراد ‪ ۵۰‬تا ‪ ۷۶‬ساله بررسی کردند.

در طول مدت این مطالعه ‪ ۵۲۱‬نفر به سرطان ریه مبتلا شدند.

عوامل سیگار، سوابق خانوادگی و سن، همه ارتباط حیرت‌آوری با خطر ابتلا به سرطان داشتند.

همچنین در این مطالعه دیده شد که مصرف ویتامین سی‪ C‬یا اسید فولیک تاثیری در ابتلا به سرطان ریه ندارد اما مصرف ویتامین ‪ E‬در ابتلا به این سرطان موثر است.

محققان از دیدگاههایی جدید، یافته‌های خود را ارزیابی کرده و به این نتیجه رسیدند که ظرف ‪ ۱۰‬سال، به ازای مصرف هر یکصد میلی‌گرم ویتامین ‪ E‬در روز، خطر ابتلا به سرطان ریه ‪ ۷‬درصد دیگر افزایش می‌یابد.

مصرف ویتامین ‪ E‬در میان سیگاری‌ها چشمگیر است اما تنها به آنها محدود نمی‌شود.

گفته می‌شود ویتامین ‪ E‬یک آنتی‌اکسیدان است که از سلول‌ها در برابر مولکول‌هایی به نام رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند.

اما محققان آمریکایی حدس می‌زنند که ویتامین ‪ E‬در دوزهای بالا می‌تواند بعنوان یک اکسیدکننده نیز عمل کند و باعث اکسیداسیون شود و در نتیجه به سلول‌ها آسیب بزند.

وی افزود، تحقیقات بارها و بارها نشان داده‌است که یک رژیم غذایی سالم و متعادل ضمن تامین تمامی ویتامین‌های مورد نیاز بدن می‌تواند خطر ابتلا به انواع سرطان‌ها را کاهش دهد.

ترک سیگار موثرترین راه برای پیشگیری از ابتلا به بسیاری سرطان‌ها است.

هیچ رژیم غذایی یا مکمل ویتامینی وجود ندارد که بتواند با اثرات سمی دود سیگار مقابله کند.

در سال ‪ ،۲۰۰۲‬مطالعه روی ‪ ۲۹‬هزار مرد سیگاری در فنلاند نشان داد مصرف بتا کاروتن (که در بدن به ویتامین آ تبدیل می‌شود) خطر ابتلا به سرطان ریه را ‪ ۱۸‬درصد افزایش می‌دهد.

 

ارسال دیدگاه